- Rozporządzenie UE nr 10/2011 i jego kolejne nowelizacje
- Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące stosowania w praktyce przepisów rozporządzenia UE nr 10/2011
- Interpretacja wymagań w zakresie składu materiału lub wyrobu, z uwzględnieniem wprowadzonych zmian i aktualnych wytycznych Komisji Europejskiej
- Unijny wykaz substancji dozwolonych
- Dodawanie nowych substancji i wprowadzanie zmian do unijnego wykazu
- Odstępstwa w odniesieniu do substancji niewłączonych do unijnego wykazu
- Substancje niewłączone do unijnego wykazu (powłoki, farby, kleje, barwniki, rozpuszczalniki)
- Substancje przeciwdrobnoustrojowe
- Interpretacja wymagań dotyczących substancji dozwolonych do stosowania
- Dopuszczalny limit migracji globalnej (OML)
- Dopuszczalne limity migracji specyficznej (SML)
- Substancje dodatkowe o podwójnym zastosowaniu (‘dual-use additives’)
- Specyfikacje i ograniczenia w zakresie limitowania substancji dozwolonych w wyrobach z tworzyw sztucznych – omówienie na przykładach
- Wymagania szczegółowe dla wielowarstwowych materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych
- Wymagania szczegółowe dla wielomateriałowych, wielowarstwowych materiałów i wyrobów
- Odbicie farby (set-off) w przypadku materiałów lub wyrobów zadrukowanych
- Rodzaje dokumentacji potwierdzającej spełnianie przepisów Rozporządzenia UE 10/2011
- Badania wyrobów i opakowań do żywności w celu potwierdzenia zgodności z wymaganiami przepisów
Miejsce: Warszawa, ul. Grzybowska 80/82 – budynek Kolmex
Termin: 09.05.2017 r., w godz. 10.00-15.15
Cena: 590,- zł, zawiera udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, serwis kawowy, lunch.
Szkolenie skierowane jest do producentów, importerów, dystrybutorów oraz użytkowników wyrobów i materiałów opakowaniowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, a także do pracowników służb kontrolnych odpowiedzialnych za egzekwowanie przepisów dotyczących materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością oraz za prawidłowe ich stosowanie w codziennej praktyce, aby zapewnić, że wprowadzone do obrotu będą bezpieczne dla konsumenta.
Celem szkolenia jest omówienie rozporządzenia UE nr 10/2011 i wprowadzonych do niego zmian kolejnymi rozporządzeniami UE oraz zaleceń nowych Wytycznych Komisji Europejskiej. Wiedza z tego zakresu ma istotne znaczenie przy potwierdzaniu zgodności wyrobów do kontaktu z żywnością z przepisami oraz pozwala uniknąć wielu problemów i nieporozumień wynikających z niewłaściwej interpretacji wymagań obowiązujących przepisów.
Przedstawiona zostanie obowiązująca interpretacja wymagań dotyczących substancji stosowanych w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, z uwzględnieniem substancji dozwolonych, dopuszczalnych limitów migracji oraz wymagań dla substancji stosowanych w powłokach, klejach, farbach drukarskich i barwnikach. Przedstawione zostaną także wymagania jakie powinny spełniać wielowarstwowe i wielomateriałowe wyroby i opakowania do kontaktu z żywnością oraz występowanie odbicia farby w opakowaniach zadrukowanych.
Szkolenie poprowadzone będzie przez dr inż. Kazimierę Ćwiek- Ludwicką z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, eksperta w zakresie legislacji krajowej i unijnej, oceny zdrowotnej materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością oraz ich badania w celu potwierdzenia zgodności z wymaganiami przepisów. Posiada długoletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i wykładów, autorka wielu artykułów i publikacji na temat interpretacji wymagań przepisów dotyczących wyrobów i opakowań do żywności.