PROGRAM SZKOLENIA
Zagadnienia ogólne
- Jaki są możliwe warianty przebiegu upadłości konsumenckiej?
- Jaki scenariusz przebiegu upadłości konsumenckiej jest najkorzystniejszy?
- Jakie znaczenie dla wyboru właściwego trybu postępowania upadłościowe ma wpis do CEIDG?
- Jakie znaczenie dla wyboru właściwego trybu postępowania upadłościowego ma fakt, że dłużnik jest osobą, o której mowa w art. 5 ustawy – Prawo przedsiębiorców i nie podlega wpisowi do CEIDG?
Postępowanie o zatwierdzenie układu
- Jaka kategoria dłużników może być zainteresowana postępowaniem o zawarcie układu?
- Jak należy konstruować zawiadomienie o terminie zgromadzenia wierzycieli?
- Jakie są korzyści dla dłużnika z postępowania o zatwierdzenie układu?
- Jakie skutki może przynieść regulacja dotycząca wynagrodzenia nadzorcy sądowego?
- Czy wierzyciele powinni być skłonni do głosowania za układem?
Upadłość konsumencka
- Jakie znaczenie ma fakt, że postępowanie upadłościowego prowadzone wobec konsumenta według przepisów części pierwszej podlega zakończeniu również w razie braku funduszów masy upadłości i braku ostatecznego planu podziału?
- Jakie będą skutki zmiany przepisów dotyczących podstaw oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości?
- Jakimi zasadniczymi uproszczeniami charakteryzuje się upadłość konsumencka?
- Jak powinno brzmieć pouczenie, które syndyk kieruje do wierzycieli?
- Jak nowelizacja rozstrzyga kwestię dłużnika pozostające w ustawowej wspólności małżeńskiej?
- Jakie problemy rozwiązuje zmiana przepisów w zakresie umorzenia postępowania?
- Jakie problemy rozwiązuje zmiana przepisów co do składu masy upadłości?
- Jakie efekty może przynieść zmiana przepisów w zakresie likwidacji masy upadłości?
- Jaki skutek może przynieść jednoczesne zniesienie podstaw oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości i wprowadzenie negatywnych przesłanek oddłużenia?
- Czy warunkowe umorzenie zobowiązań jest korzystne dla dłużnika?
- Czy warunkowe umorzenie zobowiązań jest korzystne dla wierzycieli?
- Jakie znaczenie dla sprawności postępowania mają przepisy dotyczące planu spłaty?
OPIS SZKOLENIA
Przedmiotem szkolenia jest omówienie roli, pozycji, praw i obowiązków dłużnika w postępowaniu upadłościowym prowadzonym wobec osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Upadłość konsumencka uległa istotnej zmianie od 24 marca 2020r. Kolejne zmiany nastąpiły 1 grudnia 2021r. z dniem wejścia w życie systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe. Szkolenie będzie przedstawiało aktualne problemy konsumenckiego postępowania upadłościowego z uwzględnieniem rozwiązań wynikających z funkcjonowania systemu teleinformatycznego.
PROWADZENIE SZKOLENIA
sędzia dr hab. Anna Hrycaj
Dyrektor Instytutu Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością, profesor Uczelni Łazarskiego, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie z ponad dwunastoletnim doświadczeniem orzeczniczym w sprawach upadłościowych, przedstawiciel rządu w ramach prac legislacyjnych dotyczących prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego w Sejmie i Senacie, członek Rady Legislacyjnej XIII kadencji, członek Komitetu Sterującego projektu Krajowego Rejestru Zadłużonych, członek Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych. W latach 2010 – 2011 członek państwowej Komisji Egzaminacyjnej powołanej przez Ministra Sprawiedliwości dla osób, które ubiegają się o licencję syndyka. W 2012r. ekspert Komisji Europejskiej do spraw nowelizacji europejskiego prawa upadłościowego. Od 2013 r. przewodnicząca zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości ds. przygotowania projektów ustaw z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Członek sekcji prawa upadłościowego Instytutu Allerhanda, Judicial Wing of Insol Europe oraz International Insolvency Institute.
Autorka i współautorka szeregu publikacji dotyczących postępowania egzekucyjnego oraz postępowania upadłościowego, m.in.: „Egzekucja praktyczna”, “Syndyk masy upadłości”, “Wzory pism i orzeczeń w postępowaniu upadłościowym i naprawczym”, “Europejskie prawo upadłościowe”, „Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne. System Prawa Handlowego. Tom 6”, „ Upadłość konsumencka po dużej nowelizacji. Komentarz.”, „Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz”, „Wzory pism procesowych i sądowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym”, „Prawo i postępowanie restrukturyzacyjne”.
Zapraszamy również na nasze inne szkolenia: https://www.awuleopard.pl/szkolenia-ekonomiczno-finansowe/